Úvod  › 

Jak pěstovat oleandry?

Nádherné rostliny, to jsou oleandry. Jsou to stálezelené keře, které jsou ozdobné svými květy. V domovině tyto rostliny dosahují až čtyř metrů. U nás jsou to však menší keříky nebo stromky. Oleandry jsou méně náročné na pěstování.

Hodí se na balkóny, terasy nebo do zimních zahrad. Jsou to však teplomilné rostliny, které se k nám dostali ze Středomoří a tak naši zimu tráví v našich domovech.

Pozor na otravu!

Oleandry jsou sice krásné rostliny, ale jsou také prudce jedovaté. Obsahují totiž různé glykosidy,které jsou velmi jedovaté. Obsahují je všechny části rostliny a tak je třeba dávat pozor, zvláště u malých dětí, které jsou velmi zvídavé a mohly by v nestřežené chvíli kousek rostliny ochutnat.

Růžový Oleander

Krásně růžové květy oleandru Autor: Capri23auto

Pěstování oleandru

Tyto krásné rostliny ozdobné květem jsou poměrně nenáročné. Oleandry milují sluníčko, a tak je stavíme na slunná místa. Je třeba je také dostatečně zalévat v období vegetace.

V létě snesou rostliny teploty i nad 30°C, v zimě jsou zvyklé ze své domoviny na teploty okolo 2-8°C. Po krátkou dobu snesou teploty i do -10°C, nikoliv však po celou zimu. Na zimu je nejlepší umístit je do tmavých zimních zahrad nebo chodby, kde se teplota pohybuje okolo 5-10°C.

Substrát rostliny by měl být stále vlhký a proto je pravidelně zaléváme, hlavně v období květu.

Do čeho oleandry umístit?

V domovině jsou oleandry ve volné půdě. U nás je však pěstujeme ve větších nádobách, která obsahuje kvalitní drenáž. Dobře se jim daří v hlinitopísčité půdě s přídavkem rašeliny.

Mladé rostliny přesazujeme ideálně každý rok do většího květináče, než byly v loni. U starších rostlin stačí přesazovat jednou za 3-4 roky.

Přesazování starších rostlin

  • rostlinu vytáhneme opatrně z květináče

  • zkrátíme kořeny asi o jednu třetinu

  • vyměníme substrát

  • zasadíme rostlinu do původní nádoby

Hnojení oleandrů

Rostliny v období vegetace pravidelně každý týden hnojíme. Používáme k tomu hnojivo pro okrasné kvetoucí dřeviny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)


Související články