Úvod  ›   › 

Jak ostříhat ostružiny?

Pro úspěšné pěstování ostružin je zásadní správný řez. Do dobře prořezaných keřů dobře proniká slunce, jejich růst je usměrněný a plodí skvělou úrodu.

Kdy a jak?

Řez provádíme nejprve v předjaří, tedy v lednu, nebo únoru. V tomto období musíme:

  • Boční výhony zkracujeme na 15 – 30 cm. Obecně, čím více tento výhon zkrátíme, tím větší plody budeme nakonec sklízet. Někteří zahrádkáři neodhadují zkracování podle cm, ale zkracují za 5. listem od konce.
  • Na jedné rostlině necháme pouze 6-8 silných výhonů. Silné výhony posuzujeme podle jejich tloušťky. Necháváme pruty tlusté alespoň jako ženský palec. V prvních dvou letech pěstování rostliny, necháváme pouze 3-4 výhony.

Tento řez provádíme i u nových rostlin při výsadbě. Mladé pruty zkracujeme na 20 – 30 cm.

Osružiny

CC0 Public Domain - pixel2013

Proč stříhat ostružiny?

Rostlinu je třeba prořezávat, abychom zabránili přílišnému zarůstání. Pokud by ostružiny vytvořily příliš velké houští, mohlo by to vést k problémům s plísněmi a dalšími škůdci. Přerostlé keře také plodí příliš malé plody.  Ostružina plodí velmi dlouhé výhony. Proto můžeme zkracovat i střední větve v požadované délce, tak aby nám nepřekážely a bylo pro nás stále možné se o ně starat. Doporučuje se ponechávat pruty dlouhé asi 2m.

Další řez je doporučeno provést na konci léta, nebo na začátku podzimu. V tomto období musíme hlavně

  • Odstranit všechny výhony, které mají odrozeno. Ty, ze kterých jsme sklízeli letos, nám další rok žádné plody neponesou. Tyto výhony stříháme až u země. V dalších letech bychom z nich už nesklízeli a jen by nám na rostlině překážely.
  • Také se zbavíme všech poškozených výhonů.

Pokud bychom nechtěli provádět řez dvakrát ročně, postačí, pokud oba řezy provedeme až v před-jarním období. Musíme však začít před rašením rostliny. Správný čas také poznáme podle mrazů. Jakmile pominou, můžeme začít řezat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.88/5 (16 hlasů)


Související články