Ostružiny

Ostružiny jsou většině lidí známé z prostředí lesa. Tvarem plodu jsou podobné malinám, ale mají specifickou chuť a odlišné zbarvení plodu. V poslední době se pěstitelé rozhodli ostružiník sázet i na svých zahradách. K tomu bylo třeba vyšlechtit odrůdy, které nebudou vyžadovat specifické podmínky jako jsou v lesích. Existuje mnoho druhů ostružiníků, které vznikly křížením (např. z rodu Rubus) a můžeme je pěstovat na zahrádkách. Pojďme si popsat vše, co je třeba dodržet tak, abychom získali nádherné černé plody ostružin.  

Základní informace o pěstování ostružin

Pro pěstování ostružiníků jsou důležité mnohé podmínky. Tou první je již výběr samotné rostliny. Ta by měla mít mj. osvědčení o zdravotním stavu. Následně řešíme i:

  • Příprava půdy: před výsadbou půdu důkladně pohnojíme.  
  • Ideální podmínky správného růstu: částečně zastíněná nebo mírně osluněná místa. 
  • Podpěra: pro správný vývoj rostlin je třeba je důkladně podepřít. Bujně rostoucí rostliny budou potřebovat oporu v podobě plůtku cca 3 metry vysokého s alespoň čtyřmi napnutými dráty v různých výškách. 
  • Výsadba: nejčastěji na podzim, některé odrůdy se mohou vysazovat i z kraje jara. Výsadba je mělká. Bujně rostoucí ostružiníky se sází ve vzdálenosti 4-5 metrů, méně rozpínavé pak 2-3 metry od sebe.
    • Po výsadbě je třeba pruty zkrátit na výšku 22 cm.
  • Pěstování: nevyžaduje prakticky žádnou péči.
  • Sklizeň: Plody jsou zralé, když mají černou barvu. 
  • Množení: tzv. vrcholové hřížení pro zisk menšího množství rostlin. Pro větší množství mladých rostlin odebíráme 30 cm dlouhé výhonky, které necháme zakořenit a sázíme pozdě na podzim. 

Jak ostříhat ostružiny?

Pro úspěšné pěstování ostružin je zásadní správný řez. Do dobře prořezaných keřů dobře proniká slunce, jejich růst je usměrněný a plodí skvělou úrodu.

Jak pěstovat ostružiny?

Ostružiníků existuje celkem více než tři stovky druhů. Šlechtěné varianty bez trnů lze úspěšně pěstovat i na českých zahradách. A jak to má vypadat správně?

Jak zpracovat ostružiny?

Urodilo se vám na zahradě hodně ostružin a vy teď přemýšlíte, jak tohle ovoce nejlépe zužitkovat? V syrovém stavu brzy podlehne zkáze, tak co s ním? Máme pro vás několik užitečných rad.