Úvod  › 

Jak pěstovat ostružiny?

Ostružiníků existuje celkem více než tři stovky druhů. Šlechtěné varianty bez trnů lze úspěšně pěstovat i na českých zahradách. A jak to má vypadat správně?

Kde a jak pěstovat?

Kulturní typy svůj domov mají hlavně v Severní Americe. Jsou poměrně nenáročné, vydrží i teploty do mínus dvaceti stupňů. Jediným zádrhelem, se kterým se při pěstování můžete potkat, jsou choroby. Ostružiníky i maliníky často trpí především virózami.

Měli byste jim dopřát slunné stanoviště, snesou i mírný stín. Vysazovat bychom je měli zhruba ve vzdálenosti zhruba metru od sebe, v řadách podobně jako maliny. Jednotlivé řady oddělte rozestupy asi dva až dva a půl metru. Ideální období pro sázení nastává na podzim, půdu je dobré připravit s předstihem v září nebo už v srpnu.

Ostružiník může dorůst až výšky šesti metrů. Jde o pnoucí keř, proto bychom měli myslet na adekvátní oporu.

Nejlépe se jim bude dařit ve vlhčí humusové půdě s neutrálním pH. Na začátku vegetace bychom měli rostliny hnojit. Můžeme vysazovat rovněž i do přiměřeně velkých nádob, neboť ostružiníky se velmi dobře rozmnožují a mohou se tak značně rozrůstat.

Nedozrálé ostružiny

Nedozrálé ostružiny

Plody ostružin

Typická barva ostružin - CC0 Public Domain - siala

Nejen řezem k bohaté úrodě

Zapomínat bychom neměli ani na pravidelný řez, který zajistí dostatečnou úrodu. Poprvé je vhodné provést ořez keřů hned po jejich vysazení, a to zhruba na délku dvaceti až třiceti centimetrů u každého proutku. Udržovat bychom na celé rostlině stabilně měli zhruba šest výhonů, ostatní můžeme dát pryč. Po sklizni, to znamená během září, zlikvidujeme odplozené výhony a zkrátit můžeme rovněž i ty jednoleté.

Kdy plodí?

Ostružiník vás obdaří plody v období od srpna do konce září. Může být rostlinou nejen užitkovou, ale také díky nádherným květům i okrasnou. V případě, že nám bude ostružiník sloužit jakožto živý plot, také nezapomínáme na jeho prořezávání a tvarování.

Podobná odrůda

Pěstovat od nedávna lze i křížence – tzv. malinoostružiníky. Ty mohou být řešením tehdy, pokud nemáte k dispozici adekvátní stanoviště s dostatkem slunce. Rostlina je o něco náchylnější k namrznutí, ale odmění vás velkými plody. Nicméně některé odrůdy se vyznačují méně výraznou chutí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.29/5 (7 hlasů)


Související články