Plevel

Plevel je neodmyslitelnou součástí každé zahrady i polí. Ať už se jedná o drobné rostlinky mezi zeleninou nebo houževnaté druhy, které se rozrůstají na trávníku, plevel je všude. Pro někoho nepříjemný vetřelec, pro jiného užitečný pomocník. Přesto je důležité vědět, kdy a jak jej regulovat, aby nepřerostl v problém.

Nechtěný společník nebo užitečná rostlina?

Plevel jsou rostliny, které se šíří i tam, kde je zrovna nepotřebujeme. Patří sem například pampeliška, svlačec nebo pýr plazivý. Jejich růst je rychlý a konkurují pěstovaným plodinám. Plevel může být problém, protože bere půdu, živiny i vodu rostlinám, které pěstujeme.

Na druhou stranu však některé z nich obsahují cenné živiny a lze je využít v kuchyni i v přírodní medicíně.Například mladé lístky pampelišky se hodí do salátů a kopřiva se často používá pro přípravu čajů a výluhů na hnojení rostlin. Také mohou posloužit jako přirozený kryt půdy, zabraňující erozi a vysychání. Některé druhy také lákají opylovače nebo odpuzují škůdce. Jetel luční zlepšuje kvalitu půdy tím, že váže dusík, což prospívá i ostatním rostlinám.

Zahradníci se proto často rozhodují, zda plevel odstranit úplně, nebo s ním pracovat v rámci přirozené rovnováhy zahrady.

Omezování plevele bez chemie

Nejlepší ochranou před přemírou plevele je prevence. Pomůže hustá výsadba, která bude zamulčovaná a také provádění pravidelného kypření půdy, a tím se potlačí růst plevele.

Nejšetrnější metodou je ruční pletí, ale je také nejpracnější. Další možností je zakrýt půdu pomocí slámy nebo kartonu, které tak zabrání přístupu světla a omezí klíčení plevelů. Využít také můžete zelené hnojení, kdy vysejte hořčici nebo vikve, které potlačí plevel a současně obohatí půdu.

Přínos plevele pro ekosystém

Ačkoli se plevel snažíme ze zahrady odstraňovat, může být užitečný. Rostliny, které maj hluboké kořeny, zlepšují strukturu půdy a vynášejí živiny do vyšších vrstev půdy. Některé druhy zase lákají užitečný hmyz do vaší zahrady, protože jim poskytují potravu a pomáhají tak udržet rovnováhu ve vaší zahradě. Kopřivy můžete použít k přípravě hnojiv nebo na podporu zdraví rostlin.

Plevel nemusí být jen nepřítelem. Správným přístupem ho lze využít v náš prospěch a zároveň udržet zahradu v harmonii.

 

Jak na plevel - Svlačec, Pcháč, Přeslička, Pýr plazivý, Kopřiva, Šťovík, Pampeliška

Zahrada bez plevele je snem snad každého zahrádkáře. Realita bývá ale jiná, některé rostliny se na záhony vracejí s vytrvalostí, která bere chuť do pěstování. Patří mezi ně známé plevely, jako je svlačec, pcháč, přeslička nebo pýr. Jsou houževnaté, šíří se pod zemí i po povrchu, a často se nenechají jen tak lehce zlikvidovat. Přesto existují způsoby, jak se s nimi vypořádat, aniž by člověk musel sáhnout po chemii.

Škubete plevel, prsty probíráte zeminu a najednou je klid, říká bloggerka a zahradnice Dana

Zahradnice a bloggerka Dana Škardová je z rodiny sedláků. Má malou zahradu, ale vejdou se do ní květiny i zelenina. „Chci rozmanitost, zkoušet různé odrůdy. Nechci umanutost. Je dobré si udržovat pozitivní mysl, netahat do zahrady negativní energii,“ říká v rozhovoru.

Jak se zbavit plevelu a co s ním?

Nebude to dlouho trvat a pečlivě uhlazené záhony obsype plevel. Vedle něho se budou krčit malé rostlinky zeleniny, které je třeba před plevelem ochránit. Tak přijde na řadu motyka, kbelík a pár hodin práce. Jak se snadno zbavit plevele na co nejdelší dobu?

Způsoby odstraňování plevele ze zahrádky

Přítomnost plevelů na zahrádce dokáže značně zkomplikovat pravidelnou údržbu pozemku. Naštěstí nejde o neřešitelný problém, protože stačí využít některý z níže uvedených způsobů a plevelné rostliny odstraníte. Některé druhy jsou však velmi vytrvalé a mohou se stále objevovat. Bez pravidelné údržby se tak neobejdete. Obecně navíc platí, že čím dříve vytrháte malé rostlinky plevele, tím lépe to celé půjde a nebude to natolik pracné.

Jak na plevel v trávníku?

Bohatý, krásně zelený a bezchybně zastřižený trávník si přeje asi každý majitel zahrady. Dokonalý trávník totiž nemá estetický význam jen sám o sobě, dokáže ale pozvednout celý prostor rodinného domu, chaty či chalupy. Hlavním nepřítele majitele pozemku je však rychle se množící plevel, proti kterému je třeba co nejefektivněji zakročit. Jak s plevelem bojovat?

Východní krása denivek

Podzimní rostliny pocházející z daleké Číny a Japonska ve své domovině neslouží jenom k okrase, ale také k užitku. Denivky se totiž používají jako potraviny. Jejich chuť by se v našich poměrech dala přirovnat ke křenu, ovšem poupata denivek chutnají spíše jako fazolové lusky. Předpokládáme, že spíše než váš talíř budou zdobit vaši zahradu, proto si povíme něco o jejich pěstování.