Úvod  ›   › 

Kdy a jak stříhat maliny?

Maliny bez zastřižení představují samy pro sebe nejhorší plevel. Jakmile mají příliš šlahounů, začnou soupeřit o sluneční svit a listy a pupeny na spodní části uvadnou. Bez těchto pupenů budou mít vaše maliny mnohem menší úrodu. Přerostlé větve taky nemohou získat dostatek živin a vody, což vede k slabé chuti ovoce. Prostříháním se těmto problémům vyhnete.

Průběžné zastřižení na konci léta

Se stříháním můžete podle potřeby začít už na konci léta (v srpnu a září) zastřižením výhonů, které již měly plody. Ostatní výhony tak snadněji dozrají a zesílí, zároveň se vyhnete rozšíření hniloby z nepotřebných výhonů.

Pozor na to, které výhony stříháte

Nové výhony plodí 2x ve 2 letech. Po zasazení poprvé na podzim a podruhé v létě. Nové výhony není proto dobré stříhat úplně, ale nechat je pořádně vyrůst. Až poté se podle jejich stavu rozhodněte, které ustřihnete a které ponecháte.

Nestříhejte na podzim, ale až na jaře

Pokud byste maliny prostříhali už na podzim a v zimě by hodně mrzlo, museli byste na jaře odstranit velkou část zmrzlých výhonů. Proto na podzim odstřihněte maximálně vršky.

Velké jarní stříhání

Začněte stříhat hned, jak skončí poslední mrazy.

  • Odstraňte odumřelé výhony: nejdříve se zbavte všech mrtvých výhonů, čímž zabráníte choroboplodným výtrusům, aby napadly zdravé výhony. Odumřelé výhony mají šedou kúru a vyrůstají z nich staré plodící větve. Odstřihněte je hned u země.

  • Vyrovnejte řadu: šířka by měla být mezi 45 až 60 cm, což je důležité pro prevenci onemocnění i dostupnost plodů.

  • Upravte hustotu: na 1 čtverečním metru by nemělo být víc než 6 až 8 výhonů.

  • Ustřihněte slabé výhony: všechny, které jsou oslabené, příliš tenké, krátké nebo vykazují viditelné příznaky onemocnění, odstřihněte.

  • Ponechejte dostatek místa: zdravým a silným výhonům nechte dostatek místa, aby si vzájemně nestínily. Ustřihněte proto všechny slabší, které by jim mohly překážet.

  • Nezapomeňte na jednoleté výhony: a nechte jim dostatek prostoru, aby mohly dorůst. Můžete je prostříhat tak, aby nebyly příliš husté.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.69/5 (13 hlasů)


Související články