Úvod  › 

Jak zničit slimáky?

Slimáci, mravenci, krtci, myšky a jiná drobná zvířectva, neradi vidíme na našich krásných, upravených zahradách. Důkladně si připravujeme zahradu, pečlivě sázíme semínka, hnojíme, vytrháváme plevel a pak stačí více deště, či sucha a úroda nám mizí před očima. Na světě existuje více jak 33 druhů slimáků limax a právě tento druh, přesněji slimák popelavý (Limax cinerooniger) patří nejvíce hojně vyskytujících u nás. Deštivé počasí umožňuje snadný pohyb po rostlinách po celý den a věřte nebo ne, vaši úrodu vám můžou zlikvidovat do pár dnů.

Jak se zbavit slimáků na vaši zahrádce

Existuje několik ověřených rad, jak docílit zneškodnění slimáků. Obecně se rozdělují do dvou způsobů a to: ručně, chemicky. Záleží to jen na vás, který typ použijte. Mezi ruční metody patří ruční sbírání. Každé ráno za soumraku se vydáte na svoji zahradu a ručně jej posbíráte. Někteří jej poté odnesou do přírody, jiní je utopí ve vodě, jiní zase je napíchnou na jehlu. Způsobů je opravdu hodně, ale ruční metoda není moc účinná. Proč by také, když vědí, že u vás na zahrádce je stále něco k snědku.

Chemický způsob

V hobbymarketech si můžete zakoupit přípravek na likvidaci slimáků. Jedná se o velice efektivní způsob likvidace, kdy docílíte i zničení mláďat. Někteří zahrádkáři ale nevěří tomu, že po postříkaní zeleniny, je zelenina kvalitní. Jestli tomu tak je, je těžko říci, protože v dnešní době existuje spousty chemických postřiků na ekologické bázi. Někteří jsou s nimi spokojeni a jiní ne.

Přírodní likvidace

Na internetu naleznete spousty užitečných rad, jak docílit kvalitnímu šetrnému vyhubení slimáků. Můj ověřený způsob je cukr a droždí. Nestojí vás to moc práce, ani peněz a účinek je více jak 80 %. V misce rozpustíte droždí s trochou vody a přidáte 3 - 4 polévkové lžíce cukru. Důkladně rozmícháte a lijete pod zeleninu. Jakmile se slimák do sytostí nají, umře vlastně na nafouknutí. Možná že se vám to zdá neetické, ale podle mě, bodnutí, nebo lití chemických přípravků na slimáky, je mnohem šetrnější.

Babská rada

Dalším babskou radou je rozsypání popela nebo skořápek od vajíčka. Jedná se o bariéru, která má ochránit vaši úrodu. Ale účinnost je minimální. Chytří slimáci si vždy najdou cestu k vytoužené zelenině. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články