Zahrada přátelská k hmyzu – jak pomoci včelám a motýlům
Včely, čmeláci nebo motýli patří k těm nejpracovitějším obyvatelům zahrady, přesto na ně často zapomínáme. Přitom právě oni stojí za bohatou úrodou i krásou mnoha květin. V posledních letech ale opylovačů bohužel ubývá, je to způsobeno používanou chemií v zahradě, úbytkem přirozeného prostředí i jednotvárnou výsadbou. Dobrou zprávou je, že jako zahrádkáři pro ně můžeme udělat víc, než si myslíme. I malá změna může hodně pomoci, stačí upravit výběr rostlin, nechat zahradu trochu víc žít nebo jim poskytnout bezpečné útočiště.
Rostliny, které hmyz miluje
Aby byla zahrada přátelská k hmyzu, musí být především pestrá a neustále kvetoucí. Opylovači potřebují nektar a pyl po většinu sezóny – od jara až do podzimu. Čím rozmanitější druhy vysadíte, které budou mít delší dobu květu, tím lépe. Skvělé jsou trvalky, například levandule, třapatky, mateřídoušky, šalvěje, rozrazil, řebříček nebo šanta. Většina z nich navíc krásně voní a jsou nenáročné na péči.
Ze zahradních keřů včely i motýli milují třeba komuli Davidovu (motýlí keř), dále zlatici, tavolník nebo kalinu. Na jaře přiláká první opylovače i obyčejný rybíz nebo meruňka v květu. Ovocné stromy a bobuloviny navíc přinesou užitek i vám.
Kromě kultivarů je skvělé ponechat v zahradě i místo pro plané druhy, například pro sedmikrásky, pampelišky, chrpy nebo jetel. I obyčejná louka nebo pruh neposečené trávy má pro včely větší hodnotu než upravený trávník bez květu.
Pestré kouty bez chemie
Jedním z hlavních důvodů úbytku hmyzu je nadměrné používání pesticidů a herbicidů. I přípravky, které na první pohled působí neškodně, mohou mít pro hmyz ničivé důsledky. Pokud to jde, volte šetrnější metody, třeba ruční pletí, mulčování nebo podporu přirozených predátorů, jako jsou slunéčka, ptáci či užiteční pavouci.
Důležitá je i struktura zahrady. Hmyz potřebuje nejen květy, ale také úkryty, stinná místa, zdroj vody a klidná zákoutí. Na zahradě můžete vytvořit nebo zasadit:
- živé ploty nebo volně rostoucí keře,
- divoce ponechané rohy zahrady,
- kamenné zídky a staré pařezy,
- hromádky větví nebo listí.
Pokud potřebujete mít trávník posečený, zkuste ponechat alespoň pruh nebo ostrůvek delší trávy. Už jen taková maličkost udělá pro motýly, čmeláky i včely velký rozdíl.
Zajímavým řešením je také vytvořit malé hmyzí zákoutí – stačí pár kamenů, několik kusů kůry, starý špalek nebo prázdná květináčová nádoba otočená dnem vzhůru. Takové místo nabídne úkryt mnoha druhům hmyzu. Oblíbí si jejpředevším ti, kteří vyhledávají tmavá a vlhká zákoutí nebo dutiny. Pokud přidáte i pár květin nebo aromatických bylin, získáte nejen užitečné obyvatele, ale i nenápadnou okrasu zahrady.
Hmyzí hotely a další útočiště
Pomoci můžete i vytvořením různých úkrytů, útočišť a domečků pro hmyz. Oblíbené jsou hmyzí hotely, které poskytují úkryt samotářským včelám, slunéčkům nebo škvorům. Dají se koupit hotové, nebo si je můžete vyrobíte z bambusů, špalíků se zahloubenými otvory a svazků stébel. Důležité je umístit je na suché, slunné místo chráněné před větrem.
Motýli potřebují jiný typ útočiště, především chráněné kouty s rostlinami, kde se mohou schovat. Některé druhy kladou vajíčka přímo na konkrétní hostitelské rostliny, například babočka kopřivová na kopřivy. Pokud tedy máte možnost, nechte někde v rohu růst pár kopřiv nebo divoké mrkve, pomůžete tím většině motýlům.
Hmyz také ocení mělké misky s vodou a kamínky, které slouží jako pítko. Je dobré je pravidelně doplňovat a čistit, obzvlášť v létě.
Květinové nádoby pro motýly a včely
Příjemné prostředí pro hmyz můžete vytvořit i na balkoně nebo terase v truhlíkách či květináčích. Stačí zasadit květiny s bohatým nektarem – aksamitníky, hledíky, lichořeřišnici, měsíček, rozmarýn, yzop nebo třeba kozlík. Čím jednodušší květ rostlina má, tím jsou lépe využitelné pro hmyz.
Dobře funguje kombinace různých výšek i typů květů, aby každý druh hmyzu našel to své. Když navíc přidáte aromatické bylinky, přitáhnete i užitečné predátory a zvýšíte biodiverzitu ve svém okolí.
Truhlíky můžete doplnit o drobný přírodní prvek, jako je kousek kůry, kamínky nebo stébla trávy. Takový drobný detail může přilákat samotářskou včelu, pro kterou bude představovat bezpečné místo k odpočinku nebo dokonce pro přenocování.