Úvod

Černý bez kvete. Sušte květy na čaj a připravujte limonádu

Před bezem klekám. Potom sbírám jeho květy obsypané pylem. Kejchám při tom. Suším je na půdě a vyrábím z nich limonádu. Čaj z květu černého bezu a z lipového květu zabírá na rýmu a nachlazení. Sladím ho medem a piju u krbu. Ale zima je ještě daleko. Léto si užívám s bezovou limonádou. Tady je recept :-)

Včera jsem se na rozvrzaném kole projela kolem řeky a pozorovala, jak se květy černého bezu rozvíjí. Voní daleko do dálky. Vědomé si své krásy a síly. Ještě, že je jich tolik. Protože přibývá těch, kteří se na ně vydávají. Aby je sušili, vyráběli sirupy nebo limonády. Prosím, buďte k těm keřům ohleduplní. Nepolamujte je a nějaké květy jim tam nechte.

Bez chrání před černými myšlenkami

Černému bezu jsou připisované až zázračné účinky. Vysazoval se kolem chalup a stodol, aby střežil hospodářství. Taky se traduje, že do černého bezu neuhodí nikdy blesk. Pokud se už hospodář rozhodl keře bezu porazit, klečel před ním a prosil za odpuštění. Říkalo se totiž, že v keři sídlí čarodějnice, proto dřevo při poranění krvácí rudou mízou.

Říká se, že kdo u sebe nosí bezinky, je chráněn před vším zlem a negativními silami. Tak si říkám, že to vlastně znamená i před svými černými myšlenkami, které nás tolikrát obtěžují. Bezinka položená pod polštář prý přináší dobré spaní.

Bez je vůbec opředen celou řadou legend. Podle křesťanské mytologie se Jidáš oběsil na bezu a od té doby jeho květy šíří vůni připomínající rozklad mrtvoly. Nevím, ale mně bezové květy voní. Připomínají mi naopak život v plném jeho rozpuku.

Samozřejmě je černý bez spojován i s hledáním lásky. Neprovdané dívky u něho o vánočních svátcích říkaly: „Třesu, třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milý dnes.“ A odkud se ozval štěkot psa, tam byl jejich milý. Černému bezu ale jsou připisovány hlavně léčivé schopnosti. Což jsem si vyzkoušela sama na sobě. Je skvělý proti nachlazení, rýmě a kašli.

Léčivé účinky černého bezu

Naši předci měli pro černý bez krásné pojmenování. Říkali mu třeba kozinka, květ kozičkový a plodům bezinky. I ty jsou moc dobré. Každý rok z nich vyrábíme výborný likér. Na plody je ještě ale čas. Čaj (odvar) z bezového květu se užívá proti kašli, chrapotu nebo oteklým mandlím. Bylinkářská knížka, kterou jsem podědila po pradědečkovi, doporučuje i tyto recepty.

Thé z 8 listů rozkrájených a asi 10 minut ve čtvrt litru vody vařených čistí krev, žene na pot a užívá se proti vodnatelnosti. Odvarem z květu bezového ve vařícím mléce se kloktá. Květy bezové s jinými vonnými bylinami dávají se do tak zvaných pytlíčků, jež se přikládají na opuchliny a zatvrdliny.“

Sběr a sušení květu černého bezu

Květy černého bezu se sbírají v polovině rozkvětu, tedy v červnu. Samozřejmě za slunečného a suchého počasí. V čerstvém stavu obsahují vitamín C (proto je ta limonáda tak báječná). Natrhané květy bezu rozložte do bedýnek a vyneste nejlépe na půdu nebo na jiné suché a teplé místo. Čím rychleji uschnou, tím lépe. Uskladněte je v suché uzavíratelné sklenici. Smíchat je můžete i s dalšími bylinkami (například sušený květ lípy, sušená meduňka nebo máta).

Čaj z bezového květu

Čaj z bezového květu připravíte snadno – lžíci usušeného květu vhoďte do asi půl litru vroucí vody. Nechte přejít varem, dokud se květ neponoří a poté nechte 15 minut odstát. Je výborný medem slazený.

Bezinkový ocet

Bezinkový ocet připravíte z 1 až 2 květů bezu, které naložíte do litru kvalitního octa. Nechte 14 dní uležet na slunci (např. na parapetu okna). Poté sceďte a slijte do uzavíratelné láhve. Ocet se používá pro masírování bolavých končetin.

Bezinková limonáda

Potřebovat budete asi 10 bezových květů, 5 litrů vody, citron, půl kila třtinového cukru. Vodu převařte a ještě vlažnou ji smíchejte s cukrem. Na dno velké sklenice položte květy bezu a na kousky pokrájený citron. Zavřete a nechte týden uležet v chladu (občas promíchejte). Poté sceďte a uložte do chladu. Vznikne hustá tekutina připomínající trochu sirup, kterou poté můžete rozředit sodovkou a máte báječnou limonádu!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)