Kapusta

Kapusta je nenáročná a vděčná zelenina, která dokáže obohatit váš jídelníček i zahradu. Vyniká nejen svou odolností vůči chladu, ale také množstvím vitamínů a minerálů, které prospívají zdraví. Pokud chcete mít vlastní kapustu na zahradě, stačí dodržet několik základních pravidel při pěstování a péči o ni.

Jak pěstovat kapustu?

Kapusta patří mezi košťáloviny a má ráda výživnou půdu bohatou na humus. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti, ale snese i mírný polostín. Půda by měla být dobře propustná a udržovaná ve vlhku, protože kapusta nesnáší sucho. Před výsadbou je dobré ji obohatit kompostem nebo hnojem.

Semínka můžete vysévat už na jaře do sadbovačů nebo přímo na záhon. Pokud si předpěstujete sazenice, získáte silnější rostliny a dřívější úrodu. Při přesazování ven je důležité ponechat mezi jednotlivými rostlinami dostatek prostoru – kapusta potřebuje místo, aby mohla dobře růst.

Péče během růstu

Kapusta není nijak zvlášť náročná na péči, ale pravidelná zálivka je pro ni důležitá. Rostliny potřebují dostatek vody, hlavně v období, kdy rostou hlávky kapusty. Zároveň je důležité pravidelně kypřit půdu, aby byla dobře propustná a kapusta měla prostor pro růst. V neposlední řadě je nutné pravidelné odstraňování plevele, aby kapusta měla optimální podmínky a nemusela soutěžit s okolními rostlinami o živiny, které sama potřebuje.

I proto je vhodné během vegetace rostliny přihnojovat, ideálně organickými hnojivy, která podpoří zdravý růst. Častými škůdci kapusty jsou mšice nebo bělásek zelný. Abyste rostlinu před nimi ochránili, můžete v blízkém okolí kapusty vysadit aromatické rostliny. Skutečnými poklady v prevenci před škůdci je levandule a měsíček.

Sklizeň a využití

Kapustu můžete sklízet postupně podle potřeby – mladé listy se hodí do salátů, zatímco pevné hlávky jsou ideální na tepelnou úpravu. V kuchyni se dá využít na nespočet způsobů – od dušené přílohy přes polévky až po plněné závitky. Díky své odolnosti vydrží kapusta na záhoně i v chladnějších měsících, díky čemuž můžete prodloužit sklizňové období.

Ať už ji pěstujete pro její výživovou hodnotu nebo jako nenáročnou a odolnou zeleninu do zahrady, kapusta vás rozhodně nezklame.

 

Pěstování růžičkové kapusty

Růžičková kapusta byla vyšlechtěná do chladnějších evropských oblastí. Je to tedy odolná rostlina, které se v našich zeměpisných šířkách dobře daří. Tato brukvovitá zelenina nevyžaduje žádnou zvláštní péči a nemá přehnané nároky na místo.

Pěstování hlávkové kapusty

Pěstování hlávkové kapusty zvládne i začátečník. Velice dobře se dokáže přizpůsobit výkyvům teplot. Výhodou této zeleniny je možnost výsevu (výsadby) na záhon po sklizni některé rané zeleniny. Historicky jde o lidovou zeleninu, která se konzumovala v prostém venkovském prostředí.