Úvod

Tipy na zavlažování bez drahých systémů

V létě se bez vody žádná zahrada neobejde. Ne ale každý chce nebo může investovat do automatického zavlažovacího systému. Naštěstí existuje spousta jednoduchých a funkčních způsobů, jak zavlažovat efektivně a přitom levně. S našimi tipy můžete využít věci, které už doma máte, avytvořit funkční zavlažování i bez drahých systémů.

1. Dešťovka jako základ

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit za vodu a přitom dopřát rostlinám to, co mají nejraději, je sběr dešťové vody. Dešťovka má ideální teplotu, neobsahuje chlor a rostliny ji lépe snášejí než studenou vodu z kohoutku.

Pro sbírání dešťové vody vám postačí sud, barel nebo jakákoli větší nádoba postavená pod okapem. Abyste měli zalévání pohodlné, hodí se barel s kohoutkem nebo sud napojený na hadici. Pokud máte menší střechu, pomůže vám svodová redukce nebo jednoduše více nádob propojených dohromady.

2. Zalévání PET lahvemi a květináči

Velmi účinnou a přitom jednoduchou metodou je kapková závlaha z PET lahví. Stačí vzít obyčejnou plastovou lahev, udělat několik drobných děr do jejího víčka nebo dna a zakopat ji vedle rostliny, samozřejmě naplněnou vodou. Voda pak pomalu prosakuje ke kořenům, aniž by se zbytečně odpařovala.

Obdobně fungují i hliněné květináče. Pokud do záhonu zakopete neglazovaný květináč a naplníte ho vodou, bude vlhkost postupně prosakovat do okolní půdy. Tato metoda se hodí především pro sušší oblasti a pro rostliny, které nesnášejí přemokření.

3. Mulč na udržení vláhy

Nejde sice o způsob samotného zavlažování, alemůže to být velmi důležitý pomocník. Mulčování roslin pomáhá zadržet vláhu v půdě a výrazně snižuje množství vody, kterou je potřeba doplňovat.

Jako mulč můžete použít posekanou trávu, slámu, listí, štěpku nebo textilii. Vrstva by měla být dostatečně silná, ideálně 5–10 cm. Půda se tak nepřehřívá, nevysychá a mikroorganismy mají ideální podmínky.

4. Zalévání ráno nebo večer

Čas, kdy zaléváte, hraje zásadní roli. Pokud zaléváte v poledne, voda se rychle vypaří a ke kořenům se jí dostane jen minimum. Nejlepší je proto zalévat buď brzy ráno nebo večer, kdy je půda chladnější a voda má čas se vsáknout.

Večerní zálivku je ale dobré v období vlhka a dešťů omezit, protože stojatá voda na listech může podpořit rozvoj plísní. Naopak ranní zalévání je obecně bezpečnější a vhodnější pro většinu rostlin.

5. Závlaha v květináčích a truhlících

I nádoby na balkoně nebo terase potřebují pravidelnou vláhu, především pak během horkých dní. Pokud nebudete doma, můžete opět využít trik s plastovou lahví, kterou ale do truhlíků pravděpodobně nezakopete. Krátkodobě ji postačí umístit naplněnou vodou hrdlem dolů, ideálně s několika malými dírkami. Voda bude postupně prosakovat podle potřeby.

U menších květináčů můžete vyzkoušet i knotový systém, který funguje tak, že kousek bavlněného provázku jedním koncem ponoříte do vody a druhým zapíchnete do zeminy. Rostlina si tak sama „natahuje“ vodu podle potřeby.

6. Zacházejte s vodou úsporně

Nemusíte hned vynalézat zavlažovací systém, někdy stačí trocha plánování.Už při výsadbě rostlin myslete na jejich rozmístění tak, že k rostlinám s vyššími nároky na vodu dejte ty, které vodu zadržují (např. dýně, cukety) nebo které poskytnou stín půdě. Tak vytvoříte přirozeně vlhčí mikroklima.

Můžete se také naučit využít na zalévání už použitou vodu z domácnosti. Vhodná je například voda po oplachování zeleniny, voda z vaření brambor bez soli nebo odstátá voda z konvice. Důležité je, aby voda nebyla mastná ani chemicky znečištěná.

7. Jde to i bez hadice

Když nemáte možnost natáhnout hadici až k záhonům, použijte klasickou konev,ideálně větší se sítkem pro jemné zalévání. Pokud mátevíce konví, naplňte je dopředu, aby voda měla čas se ohřát a přizpůsobit se okolní teplotě. Zalévání konvemi může být navíc příjemnou posilovnou, když budete nosit konve v obou rukách.

Zalévání bez drahé techniky nemusí být nijak náročné.Když budete trochu myslet dopředu a použijete jednoduché pomůcky, dá se voda nejen využívat efektivně, ale i ušetřit.Navíc si k tomu můžete vytvořit malý rituál, jako je klidná ranní obchůzka při zalévání apozorování nového života na zahradě. Můžete z toho tak vytěžit maximum a vytvořit si příjemnou chvíli v klidu a ve spojení s přírodou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)