Úvod

Zahrada bez chemie aneb desatero ekologického zahrádkáře

Udržitelnost je v posledních létech důležitým tématem ve všech oblastech a nejinak je tomu i při pěstování na zahradě. Ohleduplnost k přírodě i k živočichům v ní žijících, přirozenost s důrazem na ekologii a citlivý přístup zajistí zdravý ekosystém pro příští generace. A tady je desatero ekologického zahrádkáře, kterým by se měl každý řídit.

PĚSTOVÁNÍ BEZ CHEMIE

Jedním z hlavních předpokladů ekologického zahradničení je využití přírodních a pro život přirozených prostředků, které neničí život v půdě a přispívají k dobrým výnosům ovoce i zeleniny. Hnojení půdy vyzrálým kompostem, slepičinci, chlévskou mrvou nebo organickými granuláty půdu a organismy v ní neničí jako průmyslová anorganická hnojiva. Obsahují prvky, které rostliny potřebují ke svému zdárnému růstu, rozložené organické zbytky skvěle poslouží jako potrava pro žížaly a půdní mikroorganismy, které udržují půdu v dobré kondici.

PŘÍRODNÍ VÝLUHY A ZÁKVASY

Pro přihnojení rostlin na zahradě využijte blahodárnou sílu přírodních výluhů a zákvasů, které dodají potřebnou výživu a jsou naprosto ekologické. Nejčastěji využívanými rostlinami pro tyto účely je kopřiva dvoudomá, přeslička rolní, řebříček obecný nebo měsíček lékařský. Nejjednodušší a nejrychlejší formou jsou výluhy, vložte 10 vrchovatých hrstí byliny do kbelíku, zalijte vodou a nechte odstát 24 hodin, poté řeďte na zálivku v poměru 1 : 10.

NA ZÁLIVKU VÝHRADNĚ DEŠŤOVÁ VODA

K zalévání používejte výhradně dešťovou vodu, která je pro rostliny, keře a stromy nejpřirozenější formou zálivky. Důležité je pořízení tak velkých nádob, do kterých by mohlo být z okapů jímáno co největší množství vody.

MÍSTO TRÁVNÍKU ROZKVETLÁ LOUKA

V posledních letech se stalo doslova hitem zakládání travnatých ploch zpestřených rozkvetlými bylinami a květinami přinášejícími krásu i užitek pro hmyz, kterému ve svých květech poskytují pyl a nektar. Takové směsi je možno zakoupit v prodejnách se semeny, případně si takovou formu trávníku můžete vypěstovat sami, do již založeného trávníku ošetřeného rotavátorem rozhoďte semena jetele, kopretin, zvonků, jitrocele, měsíčku lékařského nebo řebříčku obecného. Při sečení takového typu trávníku ponechávejte větší ostrůvky ve tvaru čtverce nebo obdélníku jako útočiště pro hmyz i dozrávání semen.

PĚSTOVÁNÍ VE SMÍŠENÝCH KULTURÁCH

Udržování půdní úrodnosti promyšleným osevním postupem, pěstování rostlin ve smíšených kulturách, ve kterých se vzájemně podporují v růstu a zároveň chrání před škůdci, je důležitým prvkem ekologického zahradničení.

UZAVŘENÝ KOLOBĚH LÁTEK

Snižování vnějších vstupů a plné využití místních surovin při vytváření kvalitního kompostu zajistí uzavřený koloběh látek organického původu, využívejte zbytky výhradně z vaší zahrady, slupky z ovoce a zeleniny, brambor a další přírodní suroviny prokládejte vrstvami z kopřiv a dalších bylin, posečenou trávou nebo nadrobno nastříhanými větvičkami.

BIOTECHNICKÉ METODY

Tyto metody jsou šetrné k přírodnímu prostředí a udrží zdravý ekosystém. Mechanické odstraňování odumřelých nebo napadených rostlin, přírodní postřiky na nevítané škůdce nebo vysazování bylin, které škůdce odpuzují, jsou nejčastější metody při ekologickém hospodaření na zahradě.

PĚSTOVÁNÍ Z PERMASEMÍNEK

Důležitým předpokladem pro vytvoření zdravé zahrady je návrat k prapůvodním druhům rostlin, které byly vysoce odolné proti škůdcům a vyznačovaly se i jinou barvou a chutí plodů než hybridy nabízené v obchodech se semeny.

ZNOVUZROZENÍ PŮVODNÍCH PRVKŮ

Hodnota krajiny jako významného kulturního dědictví přispívá ke znovuzrození původních prvků, při hospodaření na zahradě je to návrat k rozptýlené zeleni, jezírkům, úkrytům pro drobné živočichy nebo původním druhům květin a bylin.

MÍSTNÍ TRADICE A STABILITA

Vytvoření a přizpůsobení zahrady ve vztahu k místním tradicím i okolní krajině představuje citlivý a nenásilný přístup při zachování původních hodnot.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)