Úvod

Vybavení skleníku

Skleník není jen konstrukce s polykarbonátem nebo sklem, ale malé pěstební království, kde se dá s minimem prostoru udělat maximum užitku. Aby se v něm zelenině, bylinkám i mladým sazenicím opravdu dařilo, je potřeba přemýšlet nejen nad tím, co do něj zasadit, ale i nad tím, jak ho vybavit. Dobře zvolená výbava šetří čas, usnadňuje péči a výrazně zlepšuje podmínky pro růst rostlin.

Větrání a stínění je základ

Ve slunečný jarní den může být uvnitř skleníku i o dvacet stupňů více než venku. Prostor se tak velmi snadno může přehřát, a to rostlinám škodí. Základem je proto pořídit správné větrání. Vhodné je nejméně jedno střešní okno, pokud jsou ve skleníku okna dvě, lépe se v něm cirkuluje vzduch a přehřívání je méně výrazné. Skvělý vybavením jsou automatické otvírače oken, které fungují na principu roztažnosti vosku a otevřou okna samy, když je uvnitř příliš teplo.

Kromě větrání pomůže i stínění. Pořídit můžete stínící sítě, které se snadno přichytí zvenčí a během léta zmírní dopad slunečních paprsků. Dočasné řešení představuje také nátěr vápnem, které světlo částečně rozptýlí a zároveň funguje jako jednoduchý filtr proti spálení rostlin. Někdy se používají i vnitřní závěsy z netkané textilie, ale ty snižují intenzitu světla výrazněji, takže je lepší s nimi zacházet opatrně.

Díky stínění a větrání lze ve skleníku udržet stabilnější prostředí, které rostliny tolik nestresuje. Obzvlášť během přechodných období, kdy se teploty přes den a v noci výrazně liší, se takové vychytávky velmi doporučují.

Záhony a prostor pro pěstování

Díky dobrému uspořádání vnitřního prostoru ušetříte vaše záda i čas. Klasikou jsou zapuštěné záhony podél stěn nebo uprostřed skleníku. Důležité je, aby byly dobře vyvýšené a měly kvalitní zeminu. Rostlinám dodáte živiny na většinu sezóny, pokud jim na jaře přidáte kompost nebo uleželý hnůj.

Kdo dává přednost pěstování v květináčích, ocení lavice či police – dřevěné, kovové nebo plastové. Výhodou je úložný prostor pod nimia možnost využít i výšku skleníku, třeba pomocí závěsných květináčů. Pozor ale na takové pěstování rajčat a okurek, které potřebují hlubší záhony a místo pro zavěšení provázků nebo umístění opěrných tyček.

Co se vyplatí do skleníku pořídit pro lepší využití prostoru?

  • Úzké záhony se širší cestičkou uprostřed vám usnadní pohyb,
  • lavice na bylinky můžete postavit nad nízké plodiny,
  • závěsné květináče se hodí pro jahody nebo špenát,
  • pod lavice schovejte nádoby s vodou, které pomohou udržet vlhkost.

Závlaha a kontrola podmínek ve skleníku

I když se ve skleníku voda rychle vypařuje, vyplatí se zalévat s mírou. Kropení konví po listech rostlinje nevhodné, zejménau rajčat podporuje plísně a další choroby. Ideálním řešením je kapková závlaha, která vede vodu přímo ke kořenům, zbytečně ji neplýtvá a s pomocí časovače vás může zastoupit i během dovolené. Pro menší skleníky postačí soustava hadic napojená na nádrž nebo sud, kde máte ideálně odstátoua ohřátou vodu na teplotu okolí.

Velmi užitečným pomocníkem je kombinovaný teploměr a vlhkoměr. Nejedná se o příliš drahé zařízení, i základní modely vám dají rychlý přehled, jestli je třeba přistínit, zavlažit nebo naopak větrat. Vlhkost vzduchu uvnitř by se ideálně měla pohybovat kolem 60 až 80 %, pro klíčení i více. Pokud je vzduch příliš suchý, můžete do skleníku umístit nádobu s vodou nebo kropit podlahu, díky tomu se vlhkost zvýší i bez přímého zalévání rostlin.

Díky těmto měřidlům a chytré závlaze získáte lepší přehled o tom, jak rostliny uvnitř reagují na měnící se počasí. Pomáhá to předcházet přelití rostlin nebo naopak přílišnému suchu, což je častý problém hlavně na jaře.

Do skleníku je vhodné pořídit:

  • teploměr s vlhkoměrem (ideálně digitální),
  • nádrž na vodu – s kohoutem a víkem proti komárům,
  • hadice nebo kapková závlaha,
  • menší konev s dlouhým hrdlem na přesnější zalévání.

Vychytávky pro lepší pěstování i pohodlí

Pro lepší pěstební podmínky i vaše pohodlí můžete vyzkoušet několik drobných vychytávek. S trochou plánování se z běžného skleníku stane promyšlený prostor, který bude fungovat celou sezónu bez zbytečných zádrhelů. Které vychytávky to jsou?

  • Zavlažovací rohože pod truhlíky udrží stálou vlhkost, což ocení hlavně mladé sazenice nebo bylinky.
  • Háčky, karabiny a provázky na konstrukcivám zase pomohouvést rajčata i okurky vzhůru, aniž by překážely ve volném prostoru.
  • Malá židlička, věšák na rukavice a kousek desky jako pracovní plochy vám vytvoří pohodlný prostor na přesazování nebo třídění semen.
  • Drobné boxy nebo krabice jsou praktické na uložení štítků, tužky, nůžek a dalších potřeb.

Když je skleník vybavený chytře a funkčně, stane se z něj místo, kde rostliny rostou téměř samy. K tomu stačí pár jednoduchých vylepšení a práce uvnitř se může proměnit v radost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)