Množení

Rozmnožování rostlin je jeden z nejpřirozenějších způsobů, jak si snadno a levně zajistit nové přírůstky do zahrady nebo na parapet. Ať už pěstujete trvalky, zeleninu nebo pokojové rostliny, základní metody množení zvládne s trochou trpělivosti i úplný začátečník. Stačí jen zvolit správný způsob množení podle druhu rostliny a načasovat ho na vhodné období.

Dělení trsů a odnoží

Jednou z nejjednodušších a nejspolehlivějších metod je dělení starších trsů. Vhodné je například pro kosatce, pivoňky, rozrazil, levanduli nebo rebarboru. Rostlinu stačí opatrně vyjmout ze země, odstranit přebytečnou zeminu a ostrým nožem nebo rýčem ji rozdělit na více částí. Každý oddělený kus by měl mít kořen a pár zdravých výhonů. Znovu se pak zasadí do připravené půdy. Nejlepší dobou na dělení trsů je konec léta nebo začátek podzimu, kdy je půda ještě teplá a rostliny mají čas zakořenit.

Množení řízkováním

Další možností rozmnožování rostlin je řízkování, které se hodí pro mnoho bylinek, pokojovek a okrasných keřů, jako je muškát, fuchsie nebo levandule. Postupuje se tak, že se odřízne zdravý nezdřevnatělý výhon, kterému se odstraní spodní listy, a poté se zasadí do vlhkého substrátu nebo se dá zakořenit do vody. Vhodné je zakrýt výhon plastovým sáčkem nebo víkem, které pomůže udržet stálou vlhkost. Nutná je ale pravidelná kontrola, aby nedošlo k hnilobě. Kořínky se obvykle objeví během několika týdnů. Vhodné období pro tento druh množení je jaro či začátek léta, u některých rostlin se řízkování daří i v průběhu zimy, pokud je dostatek světla a tepla.

Výsev ze semínek

Množení semeny je přirozený způsob, jak začít novou sezónu. Používá se u zeleniny, letniček, ale i některých trvalek. Některá semena je vhodné před výsevem namočit nebo vystavit chladu, aby se lépe probudila k životu. Důležitou roli hraje světlo, teplota a vlhkost, zejména v prvních týdnech. Výsevy je dobré chránit před přímým sluncem i průvanem. Jakmile mají sazeničky pár pravých listů, můžeme je přesadit do větších květináčů nebo přímo do záhonu.

Zábava i užitek

Množení rostlin není jen praktické, ale i nesmírně uspokojující. Sledujete, jak z malého kousku nebo semínka vzniká nová rostlina, a to přináší radost i zkušenosti. Navíc je to šetrné k peněžence i přírodě. Pokud máte přebytky, můžete rostliny darovat nebo vyměnit s přáteli. A třeba zjistíte, že právě tahle část zahradničení vás baví nejvíc – pomalá, klidná a naplněná malými úspěchy.

 

Množení keřů: řízky

Chcete si na zahradě vypěstovat nové keře, aniž byste museli kupovat drahé sazenice? Řízkování je osvědčená a jednoduchá metoda množení rostlin, kterou zvládne každý zahrádkář. Stačí si vybrat vhodné výhonky, dodržet několik základních pravidel a během několika měsíců se můžete těšit na nové rostliny.

Jak rozmnožit vánoční kaktus?

Vánoční kaktus je na první pohled krásná a velmi zajímavá rostlina. Zkušení pěstitelé moc dobře vědí, jak zajistit jeho kvetení právě o Vánocích. Ale jen málokdo si jej umí sám rozmnožit. Přitom to není tak složité. Jaká je tedy odpověď na otázku: "Jak rozmnožit vánoční kaktus?". I to se pokusíme zodpovědět v našem článku a věříme, že mnohým poskytneme návod, jak to udělat.

Jak množit růže?

Růže jsou krásné, voňavé rostliny vhodné k různorodému použití. Ať už jste pěstitel, který si chce vytvořit rozsáhlou vonnou zahradu nebo rozšířit sbírku olejů a krémů, růže jsou velmi vhodná rostlina k množení. Množení růží lze provádět několika způsoby a lze množit nejen v případě rostlinek na záhonku, množením můžete zachovat i růži, kterou dostanete k narozeninám a tím její krásu zachovat.

Jak množit bobkovišeň?

Velmi oblíbeným prvkem, který je možné najít na téměř každé zahradě, je stálezelený keř sloužící nejen jako dekorace, ale navíc poskytuje dostatek soukromí.  K těmto keřům patří také bobkovišeň často používaná jako živý, stálezelený plot. Bobkovišeň patří do rodu slivoní podobně jako například broskve, třešně, meruňky či mandle. Mezi nejčastěji pěstované druhy v našich podmínkách patří bobkovišeň lékařská nebo bobkovišeň portugalská. Kombinací několika druhů docílíme jedinečného, dekorativního vzhledu. Výhodou rostliny je její odolnost vůči mrazům, nízké nároky na pěstování a velice snadné množení. Kvůli jedovatým plodům není bobkovišeň vhodnou rostlinou například na dětská hřiště nebo do areálů škol a školek. 

Jak rozmnožit orchidej?

Orchideje se řadí do čeledi vstavačovitých a existují v bezpočtu barevných variant, proto jsou velmi častou okrasou našich domácností. Patrně mezi nejoblíbenější patří ty z rodu Phalaenopsis díky tomu, že se hodí i pro začátečníky a nemají tak vysoké nároky na pěstování.