Lógr jako hnojivo? Nalijte ho do kompostu, chutná žížalám
Nejvíc mi voní čerstvá káva. Probouzí mě každé ráno a osvěžuje mě odpoledne. S doušky polykám i inspiraci, kterou při psaní potřebuju. Káva jde s textem skvěle dohromady. A se zahradničením taky. Kávovou sedlinu ale nikdy nelijte přímo k rostlinám. Patří na kompost.
Miluju ty prosluněné dny, kdy pracuju ze zahrady. Opírám se o trámy staré stodoly, které mě hřejou do zad, na kolenou notebook a ťukám článek. Hrneček s kávou při ruce. Když ji dopíjím, většinou už studenou, chrstnu lógr do kompostu. (Jo. Piju lógrovou kávu. Presovač doma nemáme a rozpustná mi nevoní. Sladím jen málo a piju ji bez mléka.)
Proč je lógr dobrý jako hnojivo?
O lógru jako hnojivu se mezi zahrádkáři diskutuje, a to jak na vesnici přes plot, tak na on-line fórech, protože, světě div se, i lidi v zapadlých vískách mají internet. :-) Kávová sedlina, lógr, obsahuje dost minerálů, které rostlinám prospívají. Je to hlavně draslík, který zvyšuje obranyschopnost rostlin.
- Kávovou sedlinu, natož ještě teplou nebo dokonce horkou, nelijte nikdy přímo na rostliny.
- Chrstněte ji na kompost. Lógr totiž chutná žížalám, a ty na kompostu jako když najdete.
- Lógr můžete použít i proti některým škůdcům – plžům nebo mravencům. Těm nevoní a budou se rostlinám vyhýbat. Ale jen do té doby, než kávové aroma docela vyčichne.
- A ještě jeden bonus pro pěstitele hortenzií, zvlášť těch modrých, zkuste zbytky kávy zahrnout do půdy kolem květin, prý získají sytější modré zabarvení.
Zkoušela jsem kávovou sedlinu přidávat přímo k zelenině a bylinkám, nebo jsem zbytky kávy, už vychladlé, vlévala ke květinám v truhlíkách. Žádný zvláštní dopad na růst jsem ale nezpozorovala. Lógr proto vylévám na kompost. Už jen proto, že se ho tak snadno zbavím. Žížaly přesně spočítané nemám, ale líbí se jim u nás.