5 tipů na přírodní hnojiva
Přihnojuj. Zlaté pravidlo každého zahradníka a pěstitele. Především při pěstování zeleniny nebo bylinek v nádobách nebo v půdě, která je méně bohatá na živiny, se vyplatí přihnojovat. Samozřejmě, že to jde bez chemie! Příroda nám poskytuje vše, co potřebujeme. Stačí jen vědět. Proto jsem pro vás dnes připravila 5 tipů na přírodní hnojivo, po kterém bude vaše zelenina velká a šťavnatá, bylinky zase aromatické a bujaré.
Pryč s chemií!
Pravdou je, že výhodou chemického hnojení záhonů je jednoduchost. Přečtete si návod, namícháte, nalijete. Jenže. Chemická hnojiva ničí půdu. To je třeba si přiznat bez skrupulí. Zmizí původní mikroorganismy. Změní se pH půdy. Zemina nakonec bude bez života. Nikdy jsem chemické hnojivo (kromě moření česneku) nepoužila. Zato občas přihnojuju přírodně.
Kompost
Ještě před výsevem nebo výsadbou je dobré půdu obohatit kompostovanou zeminou. Kompost si připravíte snadno a ještě ulevíte popelnicím. Odpad z kuchyně (zbytky zeleniny, slupky apod.) nebo ze zahrady (listí, tráva atd.) by měly zamířit vždy na kompost. Čas od času je dobré ho proházet a trochu pomoci půdním organismům, které bioodpad promění v půdu. Základním pravidlem je udržovat kompost vlhký.
Výluh z kopřiv
Kopřivy se někdy na zahradě rozmnoží víc, než chceme. Část si můžete nasušit na bylinkový čaj. Ale zbytek chcete vyhodit – třeba do kompostu. Zadržte. Kopřivu můžete proměnit ve skvělé hnojivo. Obsahují totiž dusík, fosfor, draslík, zinek nebo železo – tedy látky, které podporují růst rostlin a posilují jejich obranyschopnost. Kopřivy nasekejte a vložte do nekovové nádoby (rostliny by měly nádobu zaplňovat ze tří čtvrtin). Zbytek zalijte vodou (nejlépe dešťovou). Výluh nechejte asi tři týdny kvasit, což se neobejde bez zápachu. Při zalévání přidejte trochu výluhu do vody – je nutné ředit asi v poměru 1 díl výluhu na 50 dílů vody.
Slepičinec
Je to tak. Slepičinec je výborné hnojivo. Samozřejmě také naředěný! Zalévám jím třeba jahody. A jak krásně chutnají. Zdá se vám to nechutné. Ale vůbec ne. Slepičince se dnes regulérně prodávají jako hnojivo. Já jsem šťastná, že moje máma má slípky vlastní. Tak stačí sebrat hovínko a vložit ho do nádoby, zalít vodou a připravit si výluh. Potom hodně naředit vodou – v poměru 1:10 (jinak by rostlinky spálil). Slepičince obsahují hodně fosforu, dusíku i draslíku. Kromě jahod podpoří i růst zeleniny a prospěje balkonovým kytičkám.
Mulč
Mulčování je snadné a pro záhonky prospěšné. Když posekáte trávu, můžete ji nechat trochu proschnout anebo ji klidně ještě čerstvou sebrat a zakrýt jí záhonky. K mulčování můžete kromě trávy použít třeba listí, seno, dřevní štěpku, kůru nebo piliny. Jak se mulčovací materiál bude rozkládat, do země budou pronikat živiny.
Popel
Dřevěný popel z kamen (nebo v létě z grilu) nevyhazujte. Obohaťte jím kompost anebo ho nasypte přímo na záhony. Živím jím hlavně záhon s česnekem. Podle studie České zemědělské univerzity v Praze v sobě může mít popel ze dřeva až 30 % vápníku, 10 % draslíku, 5 % hořčíku a 3 % fosforu. Většina těchto živin se do dřeva dostala z půdy v průběhu růstu stromu, a tak se nyní zase vrací.