Vypěstujte špenát, po kterém by se oblízl i Pepek námořník
Loni jsme měli bohatou sklizeň špenátu a věřím, že se dočkáme i letos. Co jsme se navařili dobré špenátové polévky, těstovinových omáček a dalších špenátových dobrot. Pěstování špenátu je nenáročné. Jak na to?
Druhy špenátu
Když půjdete kupovat semínka špenátu, budou vám oči přecházet. Baby špenát, špenát setý, novozélandský špenát. Je téměř jedno, po jakém sáhnete. Nám chutná baby špenát, který má menší a jemnější lístky, a máme rádi i špenát setý, jenže je lepší pro tepelné zpracování.
Čím nás špenát živí
Dlouho se mělo za to, že špenát je plný železa. Inu chyba se při vědeckém bádání stala a je to trošku jinak. To ale nevadí, špenát totiž přináší vícero zdraví prospěšných látek: vitamín A, B, C, E, K, vápník, draslík, hořčík ba i trochu toho železa.
Pěstování špenátu
- Výsev špenátu je možný od března až do září. Doporučuju vysévat vždy kousek a další zase za dva týdny, tak si zajistíme postupnou sklizeň.
- Léto pěstování špenátu příliš nepřeje – roste rychle a do květu. Nejlepší je jaro a potom třeba pozdější léto (loni jsem zkoušela v polovině léta a sklizeň se nekonala).
- Špenát není příliš náročný, ale čím výživnější půda bude, tím budou větší a chutnější i listy špenátu.
- Pozor dejte na příliš suchou půdu a větrné stanoviště.
- Špenát je citlivější na hnojivo, proto nepřihnojujte.
- Dobře se mu bude dařit na slunném nebo polostinném stanovišti a ocení vydatnou zálivku.
- Pozor dávejte na slimáky, kteří si na něm mohou chtít slupnout asi podobně jako na salátu.
Sklizeň špenátu
Špenát můžeme sklízet po celé jaro nebo brzký podzim. Uštipujeme listy. Omyté je můžeme zpracovat do salátu, do omáček, polévek. Na zimu je možné špenát také zamrazit.