Pórek patří mezi oblíbenou zeleninu díky širokému využití v kuchyni, ale i pro jeho jemnější chuť. Navíc je nenáročný na pěstování a při správné péči může přinášet úrodu po většinu roku. Pěstování ani péče o pórek není složitá a zvládne ji i úplný začátečník.
Jak pěstovat pórek?
Pórek nejlépe prospívá na slunném stanovišti v propustné, hlinitopísčité půdě bohaté na živiny. Výsev semen probíhá už na konci zimy, ideálně do pařeniště nebo skleníku. Po dosažení dostatečné velikosti se sazeničky přesazují na záhon do brázd. Při výsadbě je dobré rostlinky sázet hlouběji a postupně přihrnovat zeminu ke stonkům, čímž se podpoří bělost a jemná chuť pórku. Rostlina je poměrně odolná, ale při dlouhodobém suchu může strádat a zpomalit růst.
Zálivka a péče
Pórek potřebuje dostatek vody, a to zvláště v období růstu. Pravidelná zálivka je také důležitá, aby nedošlo k příliš rychlému vyběhnutí do květu. Kromě zalévání je vhodné pravidelné kypření půdy a rovněž odstraňování plevele, aby měl pórek dostatek prostoru pro růst. Vhodné je také mulčování, které mu pomáhá udržovat vlhkost v půdě a snižuje růst plevelů. Pro lepší vývoj je také možné přihnojování organickými hnojivy nebo kompostem.
Sklizeň a skladování
Pórek můžete sklízet podle potřeby – mladé rostliny se běžně sklížejí už od léta, plně vyzrálý pórek pak na podzim a v zimě. Díky své odolnosti proti mrazu vydrží na záhonu i v chladných měsících. Pokud jej chcete skladovat déle, můžete jej uložit do písku ve sklepě nebo jej zamrazit nakrájený na menší kousky. Při správném skladování si zachová chuť i vůni několik měsíců.
Choroby a škůdci
Nejčastějším škůdcem je vrtalka pórová, která může způsobit výrazné poškození rostlin. Prevencí je zakrytí netkanou textilií a střídání pěstebních míst. Kromě toho se může objevit rzivost listů nebo houbové choroby, kterým lze předcházet dostatečným rozestupem mezi rostlinami a udržením suchých listů. Při silném napadení je možné využít ekologické postřiky, například na bázi neemového oleje.
Pórek je skvělou volbou pro každého, kdo chce obohatit svou zahradu o odolnou a chutnou zeleninu. Při správné péči vám poskytne úrodu po dlouhou dobu a zpestří celou řadu jídel.
Pórek se pěstuje jakojednoletá i dvouletá rostlina, a tudíž ho můžete mít na talíři v průběhu celého roku. Nejen, že je velice chutný, takže ho řadíme mezi lahůdkové zeleniny, ale má pro člověka i zdravotní přínos. Proto je správné, když ho budete do svého jídelníčku přidávat co nejčastěji. Budete-li ho sami pěstovat, pamatujte, že potřebuje delší vegetační období, proto ho na jaře vysaďte hned, jakmile se trochu prohřeje půda.
Miluju ho. Protože krásně voní. Protože z něho vařím výbornou polévku. Protože ho přidávám do omáčky na těstoviny i do salátů. Pórek má na mé zahradě čestné místo. Pěstuju ho ze semínek a raduju se, jak se vytahuje ze země a zároveň sílí. Loni bylo po radosti. Do pórku se totiž zavrtala vrtalka pórová. Letos nenechám nic náhodě.