Leden: Zahradník sní o zahradě sen
Na nový rok o slepičí krok. Slunce se vrátilo a den se pomalu prodlužuje. První den letošního roku nás přivítal lehkým sněhovým popraškem. Leden je dlouhý, někdy ledový a možná trochu nudný. Zahradník, i když je zavřený v chalupě u kamen, si ale práci vždycky najde. Za okny tma (i přes den), ale zapálená svíčka a konvička bylinkového čaje zpříjemní čekání na novou zahradnickou sezónu. Člověk přimhouří víčka a hned sní. O tom, jak vylepší svoji milou zahrádku. Tu by mohl ještě vysadit levanduli. Tam by mohlo přijít příjemné posezení, kde si natáhne po práci nohy a bude se kochat bujnou zelení. A najednou mu před očima roste zelenina. Jak bude šťavnatá. Zatím si ale musí vystačit s uskladněnou mrkví, která postupně ztrácí na chuti.
Zahradníkův čaj
Ve velkých sklenicích, které jsou ovázané plátnem, mám schovanou mátu, květ lípy i bezu, meduňku, šalvěj a mateřídoušku. Jak přijdou bylinky vhod. Květ lípy a bezu se nám osvědčil při nachlazení. Jak cítíme, že by mohlo být zle, vaříme čaj, sladíme ho medem. A k domácí kůře přidáme ještě česnek. Osvěžení a zklidnění žaludku přinese čaj z máty. Pro dobré spaní meduňka s trochou mateřídoušky. Aby byl čaj dobrý, je třeba ho dobře připravit. Můžete bylinky zalít převařenou vodou. Lepší je ale povařit je ve vodě, tak to dělávaly naše prababičky. Bylinky snesou asi dvě minuty varu.
Zob pro ptáčky
Každou zahradu by mělo zdobit krmítko. Přes zimu rozhodně nezůstane opuštěné a ptáčci se nám na jaře odmění zpěvem. Máte pro ně nasušeno? Sypte do krmítka slunečnicová semínka, šípky, jeřabiny, bezinky – to vše čabráci ocení. Pozor na sušené pečivo a další drobty, které jim nedělají v bříšku dobře. To raději kupte v obchodech speciální krmivo nebo koule, které můžete rozvěsit na stromy.
Čas na zahradnické náčiní
Na motyce možná ještě zbylo trochu loňské hlíny. Tak s ní rychle pryč. V lednovém mezičasí prohlédněte zahradnické náčiní – rýče, motyky, hrábě lopaty. Zkontrolujte, zda dobře drží násady, jestli nepotřebují poopravit. Smyjte zeminu, pokud jste to neudělali na podzim, kdy byla sklizeň hektická.
Kompost
Když zrovna není sníh a počasí se podobá spíš jaru, nejde zahálet. Tak můžete zpřeházet kompost. Je to činnost záslužná a fyzicky náročná. Člověk si při tom ujasní myšlenky a posílí svaly, které bude na jaře zase potřebovat. Kompost by měl být vysoký aspoň jeden metr. Vše, co je vespod, by se mělo dostat nahoru. A naopak.
Popel na záhony a na kompost
Jestli topíte dřevem, nevyhazujte popel do popelnice. Dřevěný popel noste na kompost anebo jím poprašte záhony.
Rytí záhonů
Když jste nestihli zrýt na podzim a lednové počasí to dovoluje (země není příliš zmrzlá a neleží na ní velká vrstva sněhu), klidně ryjte. Člověka to posílí, nepodléhá zahálce a záhonům to pomůže.