Úvod

Čmeláci vítejte ve hmyzím domečku. Jak a proč ubytovat na zahradě drobotinu?

Na zahradě má být život! A živo. Každý rok se k nám vracejí kosáci, rehkové a vlaštovičky. Švitoří, přelétají sem a tam. Koupou se v kameninovém koupátku. Inspirují mě k radostnému bytí. Podobně jako čmeláčci, motýlci a další drobotina. Letos je (konečně) ubytuju v hmyzím domečku.

Hmyzí hotely nebo domečky jsou trendem. Myslím si, že hlavně proto, že ze zahrad zmizelo přirozené ubytování pro malé užitečné tvorečky. U hospodářského stavení bylo vždycky poskládané odložené dřevo, kameny nebo jiný přírodní materiál, na které se léta nesáhlo, a hmyz v něm mohl nerušeně pobývat. Dnes je vše jinak. I užitkové zahrady chceme mít stylové, a tak vymýšlíme líbivé hmyzí domečky. Konečně, proč ne.

Proč přilákat čmeláky, slunéčka nebo motýli?

Je pravda, že jsme s přírodou pěkně zatočili! Sekáme louky a trávníky hned, jak trochu poporostou. A kde si má pak žluťásek nebo modrásek nasát lahodný lektvar! Stejně tak hmyz přichází i o vítané ubytování. S tím se musí něco udělat. Začnete letos také na své zahradě? Hmyzí hotely jsou určené pro samotářské druhy. A že jich u nás nežije málo (prý kolem 500 druhů). Patří mezi ně čmeláci, motýli, slunéčka nebo včely samotářky. Pro úrodu jsou užitečné hned ze dvou důvodů – opylují plodiny a pomáhají bojovat se škůdci.

Jak vyrobit domeček pro hmyz

Hotely nebo domečky pro hmyz se prodávají, ale lepší je si je vyrobit doma. Poslouží k tomu přírodní materiál – prkno nebo kus polena, sláma, kůra, větvičky, kamínky, šišky. Domeček může mít klasický tvar nebo neobvyklý. Většinou se do dřeva vyvrtávají otvory, které se různě zaplňují slámou, kůrou, větičkami apod. Domeček je vhodné umístit na jižní zahrady stranu zahrady, kde dlouho svítí slunce.

Inspirace pro hmyzí hotely

[gallery ids="381,382,383,384,385,386,387,388"] Foto: Pinterest.com

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)